Solformørkelse 2026

12. august 2026

Hvem er den største lyseslukker, du kender? Kom med i Planetarium når vi udforsker årets største astronomiske begivenhed med værksteder, rundvisninger, planetarieshow, og observationer under åben himmel!

Type

Særarrangement

Formidler og rumkaptajn

Pelle Sander Rechnagel

INFO

Program: 
15.00: Værksteder og udstillinger
16.40: Rundvisning “Du er lavet af stjernestøv”
17.30: Live show i Planetariekuplen v/ formidler Pelle Sander Rechnagel
18.30: Afgang mod Kalvebod Fælled* 
19.00: Formørkelsen begynder
20.00: Formørkelsen når sit maksimum
21.00: Solnedgang        

*Som gæst sørger man for sin egen transport fra Planetarium til Kalvebod Fælled.

Bemærk at Månen begynder sin passage ind foran Solen kl. 19.10, og først vil nå sin maksimale formørkelse kl. 20.03. 
Så hvis man ønsker det, er der tid til at få lidt aftensmad, inden man slutter sig til os på Kalvebod Fælled.

  • dk

Hvem er den største lyseslukker, du kender? 

Den 12. august hersker der i hvert fald ingen tvivl! Her blokerer Månen nemlig for Solens lys under årets spektakulære solformørkelse. Hvis man vil opleve en total solformørkelse, må man rejse til Grønland, Island eller Spanien, men vil man spare udlandsrejsen, kan man i stedet søge mod Planetarium i København. For selv i Danmark vil Månen nemlig dække hele 85% af Solens skive, og det er den mest komplette solformørkelse, vi kommer til at opleve i mere end 100 år!

Køber du billet til Solformørkelses-arrangementet i Planetarium, kan du både opleve et planetarieshow LIVE omhandlende solformørkelsernes fascinerende historie og fysikken bag dem - samt høre mere om vores stjerne Solen, og få hjælp til at forberede dig til at se solformørkelsen under åben himmel sammen med Planetariums formidlere.

I løbet af dagen vil vores dygtige formidlere tilbyde guidede ture rundt i udstillingen for at udforske den rolle stjerner spiller for, at vi mennesker kan eksistere. Der vil også være værksteder, hvor du kan bygge dit eget solteleskop og kalejdoskop, samt mulighed for at købe solformørkelsesbriller, så du får de bedste forudsætninger for at se formørkelsen.

Kl. 17.30 afholdes et Planetarieshow LIVE i vores storslåede kuppelsal ved kandidatstuderende fra Københavns Universitet, Pelle Sander Rechnagel. På vores virtuelle stjernehimmel vil Pelle give dig en forsmag på formørkelsen her fra Jorden, og tage dig med på en rejse ud i rummet for at opleve de fantastiske fænomener bag eventet. Arrangementet slutter med, at du får mulighed for at tage med Planetariums formidlere til Kalvebod Fælled, hvorfra formørkelsen vil kunne ses tæt på horisonten, uden at blive blokeret af de høje bygninger i hjertet af København. Her vil vi opstille både vores professionelle og hjemmelavede solteleskoper, så du kan opleve årets største astronomiske event på bedst mulig vis!

Mens der selvfølgelig altid er skyfrit på vores planetariekuppel, er det en lidt anden sag under åben himmel. Men selv hvis der viser sig at være skyet på dagen, planlægger vi stadig at afslutte arrangementet på Kalvebod Fælled, så vi står klar til at fange formørkelsen, hvis den titter frem bag skyerne!

Vi glæder os til at se dig!

Pris

Voksen, 225 kr. / Barn, 125 kr. / Årskort, 180 kr. / Studerende, 180 kr.

Det er ikke muligt at anvende fribilletter og billetter med rabat ved særarrangementer som dette, medmindre andet er beskrevet.

Din billet giver adgang til vores udstillinger og aktiviteter, så kom tidligt, hvis du ønsker at opleve dette inden særarrangementet.

Billetter kan ikke reserveres. Købte billetter refunderes ikke og kan ikke flyttes til et andet arrangement.

Dette køb er omfattet af forbrugeraftalelovens §18, stk. 2, hvilket betyder, at fortrydelsesretten bortfalder, når din bestilling er gennemført.